phoneTwitterFacebook
ear
 
When everyone has a home

Housing advice for Northern Ireland

Inne koszty mieszkaniowe

Czynsz zazwyczaj oznacza kwotę, którą właściciel pobiera za mieszkanie w swoim lokalu. Czasami czynsz może również obejmować inne opłaty na przykład za rachunki oraz konserwację. Nazywa się to czynsz z opłatami wliczonymi.

Rachunki za media, wodę, prąd, elektryczność

Jeśli w Pana/Pani czynsz nie są wliczone opłaty, będzie Pan musiał/Pani musiała również opłacać podatki oraz rachunki za media, wodę, prąd, elektryczność. Większość prywatnych właścicieli musi opłacać elektryczność, ogrzewanie, telefon oraz abonament telewizyjny.

Te rachunki są zazwyczaj wysyłane kwartalnie (co trzy miesiące) ale zwykle można się umówić na dokonywanie opłat co miesiąc. Tańszym rozwiązaniem może się okazać dokonywanie opłat za pomocą Internetu lub polecenia zapłaty. Jeśli współnajmuje Pan/Pani mieszkanie lub dom, należy podzielić się kosztami rachunków.

Opłaty za usługi

Jeśli są Państwo właścicielem mieszkania na terenie wydzierżawionym, prawdopodobnie będą Państwo musieli ponosić opłatę za usługi, która obejmuje koszty konserwacji. Opłaty za usługi należy zazwyczaj regulować raz do roku, można jednak to robić co miesiąc, kwartał lub co pół roku.

W opłaty za usługi wliczone są zazwyczaj:

  • naprawy,
  • opłaty za sprzątanie,
  • koszty utrzymania ogrodów społecznych.

W opłaty za usługi może też niekiedy być wliczone ubezpieczenie budowlane, jednak może być też tak, że trzeba je opłacać dodatkowo. Przyjęte jest, że każdy mieszkaniec ponosi te same opłaty, nawet jeśli nie korzysta z niektórych usług.

Konserwacja i ubezpieczenie

Jeśli są Państwo właścicielem nieruchomości, muszą Państwo ponosić opłaty za naprawy i konserwację, które są konieczne do utrzymania nieruchomości w dobrym stanie. Jednak w przypadku, gdy jest Pan/Pani osobą najmującą prywatnie to właściciel ponosi odpowiedzialność za dokonywanie wszelkich napraw. Jeśli nie ma Pan/Pani pewności, czy konieczne jest dokonanie napraw należy zapoznać się z warunkami umowy najmu.