phoneTwitterFacebook
ear
 
When everyone has a home

Housing advice for Northern Ireland

Płatność za mieszkanie

Jeśli najmuje Pan/Pani jakiś lokal, ma Pan/Pani obowiązek płacić czynsz jego właścicielowi.  Jeśli nie płacą Państwo czynszu, mogą być Państwo poddani eksmisji.  W większości przypadków, właściciel dodatkowo wymaga wpłacenia kaucji, zanim Pan/Pani wprowadzi się do najmowanego lokalu. Niektórzy właściciele mogą również zażądać wniesienia opłaty za czynsz z góry.

Jeśli ma Pan/Pani problemy finansowe lub kłopoty z opłaceniem tych kosztów, należy zwrócić się po poradę.

W większości przypadków, właściciel będzie wymagał wpłacenia kaucji zanim Pan/Pani wprowadzi się do najmowanego lokalu. Na koniec okresu najmu może Pan/Pani zażądać zwrotu wpłaconej kaucji.

W zamian za możliwość mieszkania w danym lokalu, musi Pan/Pani opłacać czynsz. Ten dział poświęcony jest sposobom wnoszenia opłat za czynsz, zawiera również informacje na temat tego, co można zrobić jeśli wysokość czynszu wzrasta lub jeśli nie stać Pana/Pani na jego opłacenie.

Najmując lokal trzeba zdawać sobie sprawę, że czynsz i kaucja nie są jedynymi wydatkami, z którymi trzeba się liczyć. Należy pamiętać o kosztach takich, jak rachunki za media, wodę, prąd, elektryczność oraz podatki, które również trzeba opłacać.

Osoby o dochodach zbyt niskich aby bez problemów opłacać czynsz i podatki mogą liczyć na pomoc. Nie jest konieczne korzystanie z zasiłku aby mieć uprawnienia do otrzymywania pomocy finansowej w sprawach mieszkaniowych.

Często nie jest łatwo poradzić sobie z problemami wynikającymi z zadłużenia. Niniejszy dział zawiera ogólny zarys sposobów radzenia sobie krok po kroku z problemami wynikającymi z zadłużenia.