phoneTwitterFacebook
ear
 
When everyone has a home

Housing advice for Northern Ireland

Polish

These pages have been translated into Polish, Portuguese, Lithuanian, Slovak, Russian, French, Mandarin and Cantonese. They provide a brief description of housing issues that affect foreign nationals living in Northern Ireland.  You can also read this content in English

Wybierać inny język (choose another language)

Jeśli przeprowadziłeś/aś się do Irlandii Północnej w celu znalezienia pracy, dołączyłeś/aś do rosnącej populacji imigrantów zarobkowych, którzy mieszkają i pracują w Irlandii Północnej. Niniejsze informacje wyznaczają twoje prawa i uprawnienia mieszkaniowe, które mogą różnić się od siebie w zależności od kategorii imigranta, do którego należysz i twojego kraju pochodzenia.

W Irlandii Północnej masz dostęp do czterech głównych opcji mieszkaniowych: skorzystanie z możliwości wynajmu lokalu mieszkalnego od prywatnego właściciela, mieszkanie zapewnione w ramach umowy o pracę, skorzystanie z mieszkania socjalnego dzięki Urzędowi Mieszkaniowemu lub towarzystwu budownictwa społecznego (istnieją pewne ograniczenia dla obcokrajowców), kupno nieruchomości.

Wynajmowanie lokalu od prywatnego właściciela określa się „najmem prywatnym” a Pan/Pani jest „lokatorem” lub „licencjobiorcą”. Musi Pan/Pani mieć świadomość, że lokatorowi przysługuje duża ilość praw, natomiast licencjobiorcy bardzo niewiele.

Twój dom podlega szczególnym zasadom, jeśli jest zamieszkany przez kilkoro osób.

Przez zakwaterowanie służbowe rozumie się zakwaterowanie, które jest związane z pracą i uzależnione od zatrudnienia. Jeśli państwa kwaterunek ma charakter służbowy, stracą Państwo do niego prawo wraz z utratą pracy.

Jeśli najmuje Pan/Pani jakiś lokal, ma Pan/Pani obowiązek płacić czynsz jego właścicielowi. Jeśli nie płacą Państwo czynszu, mogą być Państwo poddani eksmisji. W większości przypadków, właściciel dodatkowo wymaga wpłacenia kaucji, zanim Pan/Pani wprowadzi się do najmowanego lokalu. Niektórzy właściciele mogą również zażądać wniesienia opłaty za czynsz z góry.

Housing Executive ma obowiązek udzielenia porady w związku z utratą domu i zapobiegania bezdomności każdego, kto o to poprosi w Irlandii Północnej. Housing Executive musi Ci udzielić pomocy jeśli ustali, że jesteś bezdomnym lub staniesz się bezdomnym w najbliższych 28 dniach.

Każdy najemca ma prawo do spokojnego i bezpiecznego zamieszkiwania swojego lokalu mieszkaniowego. Jeśli ktoś nachodzi najemcę i nęka go/ją powinien/powinna on/ona zasięgnąć pomocy i porady dotyczącej ochrony swoich praw.

Zastraszanie jest przestępstwem kryminalnym. Jeśli stałeś/aś się ofiarą zastraszania lub ataku w swoim domu możliwe, że Urząd ds. mieszkaniowych będzie w stanie zapewnić ci pomoc.

Jeśli jest Pan/Pani osobą najmująca lokal, może być Pan/Pani poddana eksmisji jedynie, gdy właściciel lokalu udzieli 28dniowego wypowiedzenia umowy najmu oraz otrzyma nakaz sądu. W przypadku, gdy właściciel wynajmowanego przez Pana/Panią lokalu dokonał eksmisji bez zachowania właściwej procedury, może to być niezgodne z prawem.

Problemy, które mogą pojawić się w Pana/Pani otoczeniu, mogą być różne poczynając od ujadających psów aż do poważnych przykładów zachowań antyspołecznych, takich jak wandalizm. Ogólnie mówiąc, wszelkie zachowania, które powodują problemy i zamęt wśród poszczególnych rodzin lub całych społeczności, można zaliczyć do zachowań nie do przyjęcia lub w niektórych przypadkach, do działań antyspołecznych.

Jeśli jesteś świadkiem albo doświadczyłeś/doświadczyłaś na własnej osobie przestępstwo na tle nienawiści, należy poinformować o tym Służbę Policji w Północnej Irlandii. Możesz to zrobić poprzez witrynę w Internecie lub zatelefonowawszy pod numer 101. W przypadkach krytycznych należy telefonować pod numer 999.

Subscribe to RSS - Polish Subscribe to Polish