phoneTwitterFacebook
ear
 
When everyone has a home

Housing advice for Northern Ireland

Polish

CORONAVIRUS UPDATE

These pages have been translated into Polish, Portuguese, Lithuanian, Slovak, Russian, French, Mandarin and Cantonese. They provide a brief description of housing issues that affect foreign nationals living in Northern Ireland.  You can also read this content in English

Wybierać inny język (choose another language)

W Irlandii Północnej masz dostęp do czterech głównych opcji mieszkaniowych: skorzystanie z możliwości wynajmu lokalu mieszkalnego od prywatnego właściciela, mieszkanie zapewnione w ramach umowy o pracę, skorzystanie z mieszkania socjalnego dzięki Urzędowi Mieszkaniowemu lub towarzystwu budownictwa społecznego (istnieją pewne ograniczenia dla obcokrajowców), kupno nieruchomości.

Wynajmowanie lokalu od prywatnego właściciela określa się „najmem prywatnym” a Pan/Pani jest „lokatorem” lub „licencjobiorcą”. Musi Pan/Pani mieć świadomość, że lokatorowi przysługuje duża ilość praw, natomiast licencjobiorcy bardzo niewiele.

Przez zakwaterowanie służbowe rozumie się zakwaterowanie, które jest związane z pracą i uzależnione od zatrudnienia. Jeśli państwa kwaterunek ma charakter służbowy, stracą Państwo do niego prawo wraz z utratą pracy.

Jeśli najmuje Pan/Pani jakiś lokal, ma Pan/Pani obowiązek płacić czynsz jego właścicielowi. Jeśli nie płacą Państwo czynszu, mogą być Państwo poddani eksmisji. W większości przypadków, właściciel dodatkowo wymaga wpłacenia kaucji, zanim Pan/Pani wprowadzi się do najmowanego lokalu. Niektórzy właściciele mogą również zażądać wniesienia opłaty za czynsz z góry.

Housing Executive ma obowiązek udzielenia porady w związku z utratą domu i zapobiegania bezdomności każdego, kto o to poprosi w Irlandii Północnej. Housing Executive musi Ci udzielić pomocy jeśli ustali, że jesteś bezdomnym lub staniesz się bezdomnym w najbliższych 28 dniach.

Każdy najemca ma prawo do spokojnego i bezpiecznego zamieszkiwania swojego lokalu mieszkaniowego. Jeśli ktoś nachodzi najemcę i nęka go/ją powinien/powinna on/ona zasięgnąć pomocy i porady dotyczącej ochrony swoich praw.

Jeśli jest Pan/Pani osobą najmująca lokal, może być Pan/Pani poddana eksmisji jedynie, gdy właściciel lokalu udzieli 28dniowego wypowiedzenia umowy najmu oraz otrzyma nakaz sądu. W przypadku, gdy właściciel wynajmowanego przez Pana/Panią lokalu dokonał eksmisji bez zachowania właściwej procedury, może to być niezgodne z prawem.

Jeśli przeprowadziłeś/aś się do Irlandii Północnej w celu znalezienia pracy, dołączyłeś/aś do rosnącej populacji imigrantów zarobkowych, którzy mieszkają i pracują w Irlandii Północnej. Niniejsze informacje wyznaczają twoje prawa i uprawnienia mieszkaniowe, które mogą różnić się od siebie w zależności od kategorii imigranta, do którego należysz i twojego kraju pochodzenia.

Twój dom podlega szczególnym zasadom, jeśli jest zamieszkany przez kilkoro osób.

Zastraszanie jest przestępstwem kryminalnym. Jeśli stałeś/aś się ofiarą zastraszania lub ataku w swoim domu możliwe, że Urząd ds. mieszkaniowych będzie w stanie zapewnić ci pomoc.

Problemy, które mogą pojawić się w Pana/Pani otoczeniu, mogą być różne poczynając od ujadających psów aż do poważnych przykładów zachowań antyspołecznych, takich jak wandalizm. Ogólnie mówiąc, wszelkie zachowania, które powodują problemy i zamęt wśród poszczególnych rodzin lub całych społeczności, można zaliczyć do zachowań nie do przyjęcia lub w niektórych przypadkach, do działań antyspołecznych.

Jeśli jesteś świadkiem albo doświadczyłeś/doświadczyłaś na własnej osobie przestępstwo na tle nienawiści, należy poinformować o tym Służbę Policji w Północnej Irlandii. Możesz to zrobić poprzez witrynę w Internecie lub zatelefonowawszy pod numer 101. W przypadkach krytycznych należy telefonować pod numer 999.

Po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej (UE) nastąpią niewielkie zmiany w prawach mieszkaniowych. Wiele osób nie zauważy tych zmian, ale dla tych, którzy potrzebują pomocy w sprawach mieszkaniowych, niektóre zmiany będą bardzo istotne.

 

Subscribe to RSS - Polish Subscribe to Polish