phoneTwitterFacebook
ear
 
When everyone has a home

Housing advice for Northern Ireland

Tymczasowe miejsce zamieszkania

Jeśli Housing Executive uważa Cię za osobę bezdomną, może przysługiwać Ci zamieszkanie tymczasowe do momentu zakończenia badania sprawy. Jeśli Housing Executive zdecyduje, że spełniasz kryteria statutowe jako Full Duty Applicant (FDA), wtedy zapewni Ci tymczasowe miejsce zamieszkania do czasu, gdy stałe zamieszkanie będzie dostępne.

Kiedy mogę uzyskać tymczasowe miejsce zamieszkania?

Może Ci przysługiwać tymczasowe miejsce zamieszkania z Housing Executive w czterech wypadkach:

 • jeśli Housing Executive zadecyduje, że jesteś bezdomny i stwierdzi, że jesteś najbardziej potrzebujący, ale jeszcze nie zakończyło swojego badania Twojej sytuacji osobistej,
 • jeśli jesteś świadomie bezdomnym, ale jesteś najbardziej potrzebującym, jednakże w takiej sytuacji może być Ci zaoferowane tylko tymczasowe miejsce zamieszkania na krótki okres czasu, aby umożliwić Ci znalezienie alternatywnego miejsca zamieszkania,
 • jeśli oczekujesz na ponowne rozpatrzenie decyzji  o ustaleniu bezdomności przez Housing Executive,
 • w trakcie oczekiwania na stałe zamieszkanie.

  Jakie będzie tymczasowe miejsce zamieszkania?

  Tymczasowe miejsce zamieszkania zapewnione przez Housing Executive powinno być odpowiednie dla Twoich potrzeb. Housing Executive może umieścić Cię w

  • hostelu prowadzonym przez Housing Executive,
  • hostelu prowadzonym przez wolontariat,
  • indywidualnym lokalu wynajmowanym przez prywatnego właściciela, zwanym “single let”.

   Housing Executive zazwyczaj będzie się starać wykorzystać własne lokale mieszkalne. W rodzinnych hostelach i indywidualnych mieszkaniach nie będziesz musieć dzielić pomieszczeń kuchennych i sanitarnych. Jeśli jesteś osobą bez rodziny – singlem, możesz być umieszczony w hostelu z ogólnodostępnymi pomieszczeniami.

   Czy muszę przyjąć zaoferowane tymczasowe miejsce zamieszkania?

   Nie musisz zatrzymać się w tymczasowym zamieszkaniu zapewnionym przez Housing Executive. Możesz również zatrzymać się u przyjaciół lub rodziny. Jeśli jesteś tzw. Full Duty Applicant możesz również chcieć rozważyć wynajem od osoby prywatnej dopóki nie będziesz mógł być zalokowany.

   Jeśli zdecydujesz się na wynajem od osoby prywatnej w trakcie oczekiwania na przydzielenie stałego miejsca zamieszkania, musisz uzyskać zgodę z Housing Executive. Jeśli zdecydujesz się podpisać tymczasową umowę wynajmu na rynku prywatnym, postaraj się znaleźć najemcę, który zaakceptuje umowę o wynajem na okres 6 miesięcy. Housing Executive może uważać dłużą umowę o wynajem jako odpowiednik stałego miejsca zamieszkania. Jeśli tak się stanie, możesz stracić swój statut tzw. Full Duty Applicant.

   Jeśli zamierzasz wynajmować od osoby prywatnej w trakcie oczekiwania na stałe miejsce zamieszkania z Housing Executive, powinieneś otrzymać poradę z Housing Executive lub z poradni.

   Czy tymczasowe miejsce zamieszkania będzie dogodne?

   Tymczasowe miejsce zamieszkania nie musi być idealne. Jednakże Housing Executive postara się upewnić, że tymczasowe miejsce zamieszkania:

   • jest odpowiedniej wielkości dla Ciebie i wszystkich, którzy z Tobą zazwyczaj mieszkają,
   • jest w rozsądnym stanie, rozsądnie umeblowane i dostępne dla osób niepełnosprawnych,
   • bierze pod uwagę Twoje dobro społeczne i dobro społeczne wszystkich, którzy z Tobą zazwyczaj mieszkają.

    W tymczasowym miejscu zamieszkania ‘rozsądny’ oznacza znacznie niższy standard i najprawdopodobniej nie będzie to idealna sytuacja. Jest ważnym aby pamiętać, że to co jest uważane za nierozsądne w sytuacji stałego zamieszkania, może być widziane jako rozsądne w sytuacji tymczasowego zamieszkania.

    Podczas gdy Housing Executive będzie się starało znaleźć lokalnie dogodne miejsce tymczasowego zamieszkania i jeśli jest gdzieś dostępne miejsce zamieszkania znajdujące się nie lokalnie, może Ci być zaoferowane miejsce zamieszkania w innym regionie Irlandii Północnej.

    Jeśli zostało Ci zaoferowane tymczasowe miejsce zamieszkania po decyzji wydanej przez Housing Executive, które według Ciebie nie jest rozsądne, możesz przeciwstawić się tej propozycji na drodze ustawowego prawa do ponownego rozpatrzenia decyzji. Prawo do ponownego rozpatrzenia nie obowiązuje do ofert tymczasowego miejsca zamieszkania wydanych w trakcie, gdy Housing Executive nadal prowadzi swoje badanie sprawy.